frontside kompositioner

Frontside för violin, klarinett och marimba

Daniel Berg

premiärmusiker

Med Daniel Bergs egna ord:

Tillsammans med klarinettisten Karin Dornbusch och violinisten Tobias Granmo bildade jag för några år sedan kammarmusikfestivalen Frontside . Som trio blev vi tillfrågade om att turnera på landsbygden med uppdrag att hitta nya lyssnare till klassisk musik. Inför den turnén fick jag idén till ett stycke med stark energi, romantiska harmonier och glädjen i att spela kammarmusik - en FRONTSIDE för violin, klarinett och marimba!

Uruppförandet i denna konstellation ägde rum under festivalen 2021 i Älvsborgskyrkan och verket framfördes även under festivalen 2023 i Kronhuset, där det också spelades in av Sveriges Radio P2.

Men innan premiären på festivalen 2021 framfördes en version med titeln "Frontside för violin, sheng och marimba" när Frontside Visits framfördes på Koster och i Lerum i oktober 2020. De musiker som framförde stycket då var Tobias Granmo, Wu Wei och Daniel Berg.

MÖT VÅRA kompositörer

Tack!

Ni har hjälpt oss förverkliga årets festival

bidragsgivare

Kulturrådet
Stiftelsen Barbro Osher Pro Suecia
Göteborgs Stad
Västra Götalandsregionen
Herbert & Karin Jacobssons stiftelse
Stiftelsen Eduard Magnus musikfond
Bob och Kristina Kelly
Torrestad Branding & Strategi AB, Åsa Torrestad

samarbetspartners

Kronhuset
Sjöfartsmuseet Akvariet
Gathenhielmska huset
Palmhuset Trädgårdsföreningen
Juhl Sørensen A/S, Steinway & Sons Scadinavia
Sveriges Radio P2
Högskolan för scen och musik, Göteborgs Universitet
Rytmus musikgymnasium
Pianostämmare Björn Eriksson
Oakleaf.cc, Robin Olsen
Footprint Records AB
PhotobySven
Restaurang Break/Brynstålet
Café Kronhuset
Hotel Royal